składka zdrowotna 2022 - osoby na placu

Składka zdrowotna 2022 – Nowy Ład znów ma być zmieniony od lipca 2022

Składka zdrowotna 2022

Z tego co usłyszeliśmy na konferencji premiera 24.03.2022 wynika, że to nie koniec reperowania dziurawego Nowego Ładu. Zmiany dotyczą między innymi rozliczania składki zdrowotnej w Nowym Ładzie.

Rząd chyba próbuje zmniejszyć gigantyczną podwyżkę podatków dla przedsiębiorców i częściowo przywrócić możliwość odliczania składki zdrowotnej od podatku… Co wyjdzie z tych planów? Jak pod koniec roku będzie wyglądało rozliczenie przedsiębiorcy?

Na razie przedstawiamy Wam najświeższe założenia mające istotne znaczenie dla przedsiębiorców. Rząd zakłada, że od lipca będzie możliwe:

  1. odliczenie składki zdrowotnej do wysokości 8.700 zł w podatku liniowym – ale od dochodu a nie jak do tej pory od podatku
  2. odliczenie składki zdrowotnej w ryczałcie – 50% składki zapłaconej – pomniejszenie przychodu o tę kwotę
  3. odliczenie składki zdrowotnej w karcie – 19% składki zapłaconej – pomniejszenie podatku.

Dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych nie przewidziano na razie odliczenia składki zdrowotnej, ale obniżkę stawki podatku w przedziale dochodu 30.000 – 120.000 zł z 17% do 12%.

Tutaj nasz poprzedni artykuł przedstawiający nowy skomplikowany sposób naliczania składek zdrowotnych w działalności gospodarczej: Składa zdrowotna w Nowym Ładzie